Visor de contenido web Visor de contenido web

Skip banner
Atrás

Zaproszenie na debatę

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SPOŁECZNY W POLSCE Z PERSPEKTYWY ZIELONEJ POLITYKI. WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI.”

Green European Foundation, Fundacja im. Heinricha Bölla oraz Zielony Instytut zapraszają na spotkanie pt.:  „Zrównoważony rozwój społeczny w Polsce z perspektywy zielonej polityki. Wyzwania i możliwości.”  Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godzinie 18.00 w Instytucie Ekonomii i Zarządzania UJ, w sali nr 0.304. Partnerem spotkania jest koło naukowe Oeconomicus.

 

Punktem wyjścia dyskusji będzie publikacja „Zielony Nowy Ład społeczny”, pod redakcją Bartłomieja Kozka, Dariusza Szweda i Beaty Maciejewskiej, wydana na początku grudnia b.r. przez Green European Foundation we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla i Zielonym Instytutem.

Publikacją zaprezentują redaktorzy:

Spotkanie otworzy i poprowadzi dr Anna Zachorowska – Mazurkiewicz z Instytutu Ekonomii i Zarządzania UJ.

 

Wybrane zagadnienia:

  • czym jest zrównoważony rozwój (ZR);
  • zrównoważony rozwój w polityce;
  • zrównoważony rozwój w poszczególnych obszarach, m.in. rynku pracy, edukacji, polityki wobec osób starszych, mniejszości, imigrantów itd.;
  • jakie sektory napędzałyby gospodarkę i jakie reformy byłyby wdrażane, gdyby w Polsce realizowana była zielona polityka.

Dla gości spotkania organizatorzy przygotowali publikacje dotyczące zielonej polityki.

Fragment wstępu książki “Zielony Nowy Ład społeczny”:

„W Polsce nierówności społeczne się pogłębiają, powiększa się też przepaść między korzystającymi ze stałego wzrostu gospodarczego państwa a tymi, którzy czują, że nie zyskali w wyniku transformacji ustrojowej. Rozwarstwienie polskiego społeczeństwa zradykalizowało scenę polityczną (…). Klasycznym przykładem napięć społecznych jest ostry spór polityczny o reformę emerytalną (podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia). Setek tysięcy młodych ludzi żyjących za granicą bądź rozważających emigrację nie sposób uznać za sensowne rozwiązanie problemu „straconego pokolenia” młodych w Polsce. Rosnąca liczba imigrantów w kraju potrzebuje łatwiejszego dostępu do systemu socjalnego i programów integracyjnych, byśmy mogli stworzyć otwarte społeczeństwo równych szans. Ostatnio zaprezentowane przez premiera Tuska propozycje zmian w polityce rodzinnej to jedynie mały krok na długiej drodze budowania bezpiecznego klimatu dla polskich rodzin.

Dla trzech współpracujących ze sobą fundacji niniejszy zbiór artykułów stanowi kontynuację prac zapoczątkowanych w 2010 r. publikacją GEF-u o znaczeniu Zielonego Nowego Ładu dla Polski – Zielony Nowy Ład w Polsce. Strategia promowana m.in. przez europejskich Zielonych oznacza zasadniczy zwrot ku bardziej zrównoważonej, opłacalnej produkcji i konsumpcji, z myślą o poszanowaniu fizycznych ograniczeń naszej planety oraz redukcji nierówności wewnątrz społeczeństw i między nimi. Jej idea opiera się na trzech filarach: innowacyjnym przemyśle, prawach społecznych i ponownej regulacji makroekonomicznej”.