ZAGADNIENIA SEMINARIA III ROK- EKONOMIA LICENCJAT ZAOCZNE

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA na rok akademicki 2012/13

niestacjonarne

UWAGA:

Studenci mogą zapisywać się na seminaria tylko i wyłącznie wysyłając e-mail na adres: iwona.kot@uj.edu.pl od 19 września 2012, wszystkie zgłoszenia z datą 18 września (przed godz. 24:00) nie będą respektowane

Seminarium zostanie uruchomione przy zapisie minimum 8 osób.

Maksymalna liczba osób w grupie: 11

Obowiązuje kolejność zgłoszeń

Dr Piotr Łasak

Przykładowe zagadnienia seminarium dyplomowego

1. Funkcjonowanie rynków finansowych:

-        krajowe i międzynarodowe rynki finansowe – funkcjonowanie i kierunki rozwoju,

-        instytucje i instrumenty rynków finansowych (np. funkcjonowanie rynku pieniężnego, giełdy papierów wartościowych, innowacje finansowe, systemy płatnicze).

2. Regulacja i nadzór rynku finansowego:

-        mechanizmy regulacyjne i nadzorcze (np. kształtowanie systemu nadzoru, funkcjonowanie instytucji nadzoru, tworzenie sieci bezpieczeństwa finansowego),

-        reformy przeprowadzane w zakresie nadzoru i regulacji rynków finansowych.

3. Kryzysy finansowe i walutowe:

-        krajowe i regionalne kryzysy finansowe i walutowe (analiza przyczyn, mechanizmów a także sposoby wychodzenia z kryzysów),

-        problemy oraz upadłości instytucji finansowych (banków, funduszy inwestycyjnych),

-        kryzys finansowy 2007-2008 (przyczyny, przebieg, skutki), kryzys zadłużeniowy w Europie.

4. Wybrane obszary globalizacji:

-        handel międzynarodowy,

-        globalizacja finansowa,

-        funkcjonowanie korporacji transnarodowych oraz rozwój wybranych globalnych gałęzi przemysłu.

5. Działalność instytucji międzynarodowych:

-        funkcjonowanie wybranych instytucji międzynarodowych - Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Światowa Organizacja Handlu oraz ich rola we współczesnej światowej gospodarce.

6. Zarządzanie finansami przedsiębiorstw:

-        finansowanie przedsiębiorstw i kształtowanie struktury kapitału, finansowe aspekty dotyczące decyzji inwestycyjnych, zarządzanie kapitałem obrotowym, wycena przedsiębiorstw

-   analiza finansowa (również wybrane jej obszary np. analiza płynności lub rentowności przedsiębiorstwa).

Dr hab. Elżbieta Adamczyk

Tematyka seminarium :

Celem seminariumjest przygotowanie studentów – uczestników seminarium-  do samodzielnego opracowania i obrony pracy dyplomowej.

Uczestnik seminarium ma znaczną swobodę wyboru tematu (zgodnie z zainteresowaniami),  może też skorzystać z moich sugestii. W trakcie seminarium studenci zapoznają się z techniką pisania prac, pogłębiają wiedzę z zakresu wybranego tematu pracy, prezentują zgromadzone materiały, sposób ich opracowywania, ustalają cel, przedmiot, zakres, tezy,  metodę pracy.

Proponowana problematyka mieści się w zakresie szeroko pojętej gospodarki sektora publicznego oraz współpracy instytucji sektora publicznego z sektorem prywatnym.  Choć zaproponowany niżej zakres tematyczny dotyczy głównie  sektora publicznego, na  seminarium zapraszam też Studentów, których zainteresowania koncentrują się na funkcjonowaniu podmiotów sektora prywatnego. Działalność wszelkich podmiotów, zarówno publicznych jak i prywatnych, rozmaitych instytucji oraz osób fizycznych, ma przede wszystkim swój aspekt terytorialny i wyznacza funkcje i kierunki rozwoju danego terytorium.  Zapraszam także Studentów zainteresowaych  "podejściem historycznym"  w realizacji wybranego tematu.

Warunkiem zaliczeniapierwszego semestru seminarium jest wybór tematu, prezentacja ogólnej koncepcji pracy, zgromadzenie  części materiałów.

Proponowana tematyka (m.in.

I. Finanse publiczne

1.  Budżet państwa jako narzędzie realizacji zadań państwa

2.  Budżety jednostek samorządu terytorialnego

3.  Fundusze celowe państwa (np. FUS)

4.  System podatkowy w Polsce i w innych państwach, dostosowania systemów w UE

5.  Deficyt budżetu państwa i sposoby jego finansowania

6.  Deficyty  innych instytucji sektora finansów publicznych (budżetów samorządów, FUS i in.)

7.  Dług publiczny - struktura, sposoby finansowania

8.  Kryterium budżetowe z Maastricht - Polska i inne kraje UE

9.  Fundusze UE w dochodach publicznych - udział,  wykorzystanie

II. Działalność gospodarcza jednostek sektora finansów publicznych w sferze użyteczności publicznej,  w warunkach gospodarki rynkowej,  ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego (gmin miejskich i  wiejskich, powiatów, województw)

1.  Dobra publiczne a dobra rynkowe, wybór publiczny a wybór rynkowy

2.  Klasyczne modele świadczenia usług publicznych;  współczesne rozwiązania w Polsce i innych państwach UE

3.  Specyfika działalności gospodarczej j.s.t.

4.  Mienie i dochody jako podstawa działalności gospodarczej

5.  Działalność gospodarcza w sferze użyteczności publicznej i w sferze komercyjnej

6.  Organizacyjno-prawne formy wykonywania zadań publicznych

7.  Sektor prywatny w wykonywaniu usług komunalnych (m.in.: konkurencja zorganizowana, prywatyzacja, koncesjonowanie, dzierżawa, partnerstwo publiczno-prywatne).

8.  Konkurencja a nadużywanie przez gminy pozycji dominującej

III. Rozwój lokalny i regionalny

1.    Rola władz samorządowych, rządowych i innych instytucji w stymulowaniu rozwoju

2.    Polityka rozwoju lokalnego i regionalnego, zasady przyjęte w UE